Tevfik Ziyaeddin Akbulut

Tevfik Ziyaeddin Akbulut, Türkiye Cumhuriyeti 22, 23 ve 24. dönem Tekirdağ Milletvekili. 12 Nisan 1949 Bulgaristan‘ın Kırcaali şehrinde doğmuştur. Babasının adı Tevfik, annesinin adı Adile’dir. İlk, orta ve lise tahsilini Tekirdağ ilinde tamamlayarak, 1968 yılında Namık Kemal Lisesi’nden mezun oldu.

1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirmiştir. Ülkenin çeşitli bölgelerinde Kaymakamlık görevi yapmıştır.

1985 yılında İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliğine atandı. Mülkiye Başmüfettişliği görevi esnasında İçişleri Bakan Danışmanlığı, Bakanlık Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 1990 yılında Şanlıurfa Valiliğine atanarak, bu ilde 6 yıl görev yaptı. 1996 yılında Konya Valiliğine atandı. 1997 yılında Merkez Valiliğine getirildi. 2000 yılında kendi isteği ile emekli olduktan sonra ABD’de araştırma ve yabancı dil geliştirme çalışmalarında bulundu.

3. dönemdir Ak Parti’den Tekirdağ Milletvekili şeçilmiş olup görevine devam etmektedir. Tevfik Ziyaeddin Akbulut evli ve 3 çoccuk babasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir