Sofya’da Olaysız Cuma Namazı

Sofya’da bugün (27 Mayıs 2011) kılınan Cuma namazı olaysız geçti. Önceki haftlarda ırkçı Ataka Partisi yüzünden bir türlü huzur bulamayan cami ve cemaat bugün rahat bir cuma günü geçirdi. Önceki cuma günleriyle karşılaştırıldığında sayı olarak kalabalık bir gün geçiren Sofya Seyfullah Efendi Cami’inde cemaatin ve habercilerin kalabalığı dikkat çekti.

Sofya‘daki bugünkü cuma namazını Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Hacı kıldırdı ve İslam’ın iyilik, hoşgörü ve barış dini olduğunu dile getirdi. Ayrıca Arapça, Türkçe ve Bulgarca olmak üzere üç farklı dilde hutbe okundu.

Bilindiği üzere Ataka partisinin haftalar önce başlayan Müslümanları provake eden davranışları geçen hafta doruk noktasında ulaşmıştı. Ataka partisi yandaşları müslümanlara saldırmış ve olaylar çıkmıştı. Bu olay ülke ve Avrupa gündeminde eleştirilmiş, Ataka partisinde 3 milletvekili istifa etmiş, bulgar radyosunda yumruklu kavga yaşanmıştı. Kaygıyla izlenen olaylar için Bulgaristan Parlamentosu da olayları kınadığına ilişkin açıklama yapmıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir