Sofya?da “İnsanın Yararına Din” Konferansı

Semavi dinlerin temsilcilerini bir araya getiren “İnsanın Yararına Din” konulu uluslararası konferans, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da yapıldı.

Bölge ve Avrupa ülkelerinden Müslüman, Hristiyan ve Musevi temsilcilerinin katıldığı konferansta konuşan Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, İslam dininin temelinin sevgi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dini marjinal bir şey olarak algılamaktan vazgeçmeliyiz. Din, politikacılara hizmet edemez. Maalesef Bulgaristan’da politikacılar ile dini temsilciler arasında gerginlik sürüyor. Bulgaristan’da komünizm tüm dinlerin ortak düşmanıydı. Biz onu yenmeyi başardık. Ancak komünizmin miras bıraktığı düşünce tarzı üzüntü verici şekilde hala sürüyor.”

Bulgaristan’da kimi politikacıların halkın dini inançlarına saygısını yitirdiğini savunan Haci, ırkçı ATAKA partisi lideri Volen Siderov’un öncülüğünü yaptığı bir eylemi anımsatarak, “20 Mayısta dininden uzaklaşan politikacılar ibadete, cuma namazına giden Müslümanlara saldırdı” dedi.

“Dinden Uzaklaşan Saldırgan Olur”

“Dinden uzak olan insanların saldırgan olduğu” görüşünü dile getiren Haci, Bulgaristan’da bugünlerde de birçok Müslüman’ın haklarının sınırlandırıldığını söyledi. Başmüftü Haci, ülkede Müslüman ibadet yerlerine karşı saldırıların yapıldığını, dini anlayışları kapsamında baş örtüsü takan kadınların devletin resmi kurumlarına erişiminin engellendiğini belirtti.

Başmüftü Haci, lise düzeyine dek okullarda din derslerinin mecburi hale getirilmesini de istedi.

Bulgar Ortodoks Kilisesi ruhani lideri Patrik Maksim’i temsilen konferansın açış konuşmasını yapan Varna Metropoliti Kiril’in “Umarım bu konferans Bulgaristan’da dinler arasındaki gerginliği azaltacaktır” diye imalarda bulunuğunu belirten Haci, ülkede dini bir gerginliğin asla yaşanmadığını, dinler arasındaki uyumun “örnek olabilecek derecede iyi” olduğunu söyledi. Haci, Metropolit Kiril’in bu sözlerine anlam veremediğini kaydetti.

Metropolit Kiril

Bulgaristan Ortodoks Kilisesi ruhani lideri Patrik Maksim’i temsil etmekle görevlendirildiğini açıklayan Varna kenti Metropoliti Kiril, Bulgaristan’da “dinler arasındaki gerginliğin azaltılmasını” konferansın vereceği mesaja bağladı.

Metropolit Kiril, açış konuşmasında şunları söyledi:

“Bulgaristan’da kutsal aile birimi gittikçe çöküyor. Ülke olarak dünyada ölüm oranı konusunda birincisiyiz. Okullar şiddet ve saldırganlık alanına dönüşmüş durumda. Okullarda mecburi din dersleri olsaydı bu hale gelmezdik. Din yerinde durabilseydi, o kadar çok yasa ve cezaevlerine ihtiyaç duymazdık.”

Tel Aviv Hamamı

Tel Aviv kentinin Hahamı Meir Lau da semavi dinlerin dünyada huzur yarattıklarını kaydederek, “Dışarıdaki kainat ve su gibi tehdidin karşısında Nuh’un gemisindeki tüm hayvanlar huzur ve uyum içinde yaşadı. Günümüzün tehditleri farklı, ancak bu öğretiyi unutmamalıyız” diye konuştu.

Dünyanın asıl savaşması gereken tehlikelerin açlık, AIDS, kanser, tansiyon, kalp yetmezliği ve ateizm olduğunu belirten Lau, “Dinimiz, kökenimiz ne olursa olsun, ortak düşmanımız bunlardır” dedi.

Haham Lau, “dinlerin insanları bölmediğini, tam tersine birleştirdiğini” ifade etti.

“Çağımızda Yeni Denemeler ve Dinin Rolü”

Konferansta Türkiye’yi temsilen hazır bulunan Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Sosyal Hizmet Müşaviri Doç. Dr. Fikret Kahraman, katılımcılara hitaben yaptığı “Çağımızda yeni denemeler ve dinin rolü” konulu konuşmasında, “Unutmayalım, insanlık ailesi aynı geminin yolcusudur” dedi.

Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geminin alt, üst katında ve güvertesinde olan herkes geminin güvenliğinden sorumludur. Birileri gemide delik açıp içeriye su girmeye başlayınca, diğerlerinin de seyirci kalmasıyla gelecek felaket ne yazık ki bütün yolcuların hayatına mal olacaktır.”

Kahraman, yaşadığımız çağın nimetlerinin olumlu bir tablo meydana getirdiğini kaydederek, bu tablonun beraberinde getirdiği riskler ve zorlukların da unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Hazreti Adem ve Havva’dan gelen insanoğlunun birbirine akraba ve kardeş olup, “tek çatı altında olduğunu” anımsatan Kahraman, “Aralarındaki cinsiyet, renk, ırk, dil, kültür, bölge, din ve inanç farklılığı bir ayrışma ve gruplaşma nedeni olmamalıdır” diye konuştu.

Ortak Bildiri

Avrupa ve Balkanlar’ın 10 ülkesinden 100’ü aşkın semavi din temsilcilerinin katıldığı konferansın kapanışında, alınan kararlarla ilgili bir ortak bildiri yayımlandı.

Başlıca uluslararası kuruluşların dikkatine sunulacak bildiride katılımcılar, dünyadaki tüm insanlara barış, hoşgörü ve saygı mesajını verdi.

Katılımcılar, dinin siyasi amaçlı kullanımına karşı çıkararak, çalışmalarını sürdürmek üzere 2012 yılında Sofya’da tekrar bir araya geleceklerini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir