Sofya’da Ataka’dan Müslümanlara Provokasyon

29 Nisan 2011 tarihinde Sofya’da Müslümanlar Cuma namazı kılarken ağır tahrik altında kaldılar. Bulgar ırkçı Ataka partisi yandaşları, partiye ait olan bir araç ile Müslümanlar cami’de namaz kılarken hapörlerden yüksek sesle Hristiyan dinine ait ayinler çaldılar. Daha sonra şikayet üzerine bölgeye gelen Bulgar polisi eylemi gerçekleştiren kişileri gözaltına aldı. Bu noktada ırkçı partinin görevlileri olaya müdahil olarak eylemi geçekleştirenlerin serbest kalmasını sağladı.

Olay üzerine bir açıklama yapan Bugaristan Başmüftülüğü, bu olay karşısında müslümanları sakin olmaya davet edip bu tür provokasyonlara gelmemesi hususunda uyardı.

Bu olay şunu göstermektedir : Bulgaristan Müslümanları üzerinden Ataka partisi siyaset yapmak istemektedir. Amaç bu olay karşısında Müslümanların kanun dışı tepkiler vermesini sağlayıp, ülke kamuoyunda müslümanların imajını zedeleyip, karşı siyaset için koz elde etmektir. Bu kozu’da seçimlerde kullanıp oy kazanmak istemesidir. Nitekim bu siyaset partinin kuruluş amacı olup, bu türden olaylar olmadığı taktirde oy alamayacağını bilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir