Sofya – Sofia

Bulgaristan Sofya Şehri – Sofya, Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Doğu Avrupa’nın ise en önemli şehirlerin başında gelir ve Balkanların Paris’i yakıştırılması yapılır. Ülkenin politik, iş ve kültür merkezidir. Nüfusu yaklaşık olarak 1.3 miyon (2010 verileri, Kaynak:Sofya Belediyesi) kişidir ki bu rakam toplam Bulgaristan nüfusunun nerdeyse 5’de 1’ine karşılık gelmektedir. Şehirde konuşulan dil Bulgarca‘dır. Bulgarca’nın Rusça’ya yakın bir dil olması sebebiyle Rusça konuşan insan sayısı yüksektir. Bununla birlikte Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte İngilizce diline önem verilmiş ve özellikle şehir merkezinde konuşulması yaygınlaştırılmıştır. Bunun bir diğer sebebi de şehre gelen yabancı turistlerle iletişim daha iyi sağlanmasının amaçlanmasıdır.

Sofya Coğrafi ve Kültürel  Özellikleri

Sofya iklim olarak soğuk sayılabilecek bir şehirdir. Ortalama sıcaklığın düşük olmasında, coğrafi olarak Balkanlar da yer alması etkilidir. Bilindiği üzere soğuk hava akımları Balkanlar üzerinden gelmektedir.

Sofya’nın yüz ölçümü 466 bin km karedir. Şehrin deniz seviyesine olan yükseliği 550 metre’dir. Sofya şehir sınırı Vitosha ve Lyulin dağlarına kadar uzanır. Bölge maden bakımından zengindir, Linyit ve Demir cevheri çıkarılmaktadır. Bununla birlikte inşaat malzemesi olarak kullanılan Kalker, Kil, Kum, Çakıl, Mıcır bulunmaktadır.

Sofya, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Şehirde, Türk, Slav, Bizans ve Trak lardan kalma birçok kültürel tarih eser bulunmaktadır.

Şehrin genel tarihi dokusuna bakıldığında üç kısıma ayrıldığı görülür. Bunlar eski dönemden kalma tarihi eserler, Komunizm zamanından kalma binalar ve ülkenin Avrupa Birliği’ne girmesiyle yapımı hızlanan modern yapılar. Bu durum şehre farklı bir atmosfer katmaktadır.

Sofya

Sofya’da Yaşam

Sofya’da yaygın olarak kullanılan para birimi Levdir. Lev’den sonra en çok kullanılan para birimi Euro‘dur. Sofya’da Türk Lirası (TL) kullanılmamaktadır ancak bulunan döviz bürolarında türk lirası bozdurabilmektedir.

Bulgaristan Sofya şehrine Türkiye’den üniversite okumak için giden öğrenci sayısı oldukça fazladır. Öğrencilerin şehirde yoğun olarak yerleştiği belli bir yurt bölgesi vardır.

Sofya Bulgaristan’da gece hayatının en canlı olduğu şehirdir. 24 saat uyumayan şehir yakıştırması yapanlar vardır. Şehirde farklı türden eğlenceler bulmak mümkündür.

Şehir’de cafe kültürü oldukça yaygındır. İnsanlar bu cafe’leri hem yemek için hemde gün içinde bir şeyler içmek için kullanmaktadır. Gittiğiniz mekana bağlı olarak, fiyatlar genelde aşırı yüksek değildir.

Ayrıca şehirde Bulgar Polisinin kullandğı Porsche 911 marka spor arabalar mevcuttur.

Bulgaristan Polisi Porsche 911

Sofya Şehir Künyesi

Ülke :  Bulgaristan

Bulgarca İsmi : ?????

İngilizce İsmi : Sofia

Nüfus : 1.263.328 (15.12.2010)

Yükseklik : 550 m

Plaka Kodu : C

Ulaşım : Havayolu, Karayolu, Trenyolu

Şehiriçi Ulaşım : Metro, Tramvay, Otobüs, Ticari Taksi

Sofya Fotoğrafları

One thought on “Sofya – Sofia

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir