Sınırlar Arasında : Bulgaristan’da Türk Olmak

Banu Avar’ın hazırlayıp sunduğu Sınırlar Arasında Programı‘nın Bulgaristan bölümü. Trt’de ekrana gelen belgeselin yayınlanma tarihi 18 Kasım 2004’dür. 2004 yılında ülke çapında neler oluyor, nasıl bir siyaset uygulanıyor sorularına yanıt aranıyor. Sınırlar Arasında Bulgaristan’da Türk Olmak bölümünde Hak ve Özgürlükler Partisi milletvekilleriyle söyleşiler de yer alıyor. Bu söyleşiler kimi zaman çaresizliğe kimi zaman ise duygu yüklü anlara götürüyor sizi. Deliorman bölgesinede giden program bölge halkıyla samimi röportajlar yapıyor. Bu noktada bu belgeselin içeriği hakkında izlemenize karar verecek giriş kısmında küçük bir alıntıya yer verelim :

Bulgaristan 2007 yılında Avrupa Birliğine tam üye olacak. Demokrasi Bulgaristan’da henüz çok yeni. Sadece 15 yıl oldu sistem değişeli ve bakın Deliormanlı çiftçi Hüdayim nasıl tanımlıyor demokrasiyi : ”Demokrasi limon gibi. Ekşi ama onun bir çalımı var.” Lise öğrencisi Leman ise demokrasi hakkında ”Bu demokrasiyi yaşamak için imkanınız yok”. Heykeltraş Vejdi Raşidov : ”Öyle bir demokrasi yaptık ki dünya çapında yoktur”. Nevriye teyze ise demokrasi hakkında ”İnsanların yüzde 10’u çok zengin geri kalını çöp topluyor.” Biz sizleri Sofya’dan Deliorman’a bir yolculuğa davet ediyoruz.”

Sınırlar Arasında Bulgaristan bölümünün yayın tarihi üzerinden 7 yıl geçti. Mutlaka bu süreç içinde Bulgaristan’ın içinde bulunduğu durum daha iyi bir noktaya gelmiş olabilir. Yine de biz böyle bir yapımın bugün de olsa izlenmesi taraftarıyız.

Sınırlar Arasında Bulgaristan Belgeseli İzle

1. Bölüm

2. Bölüm

3. Bölüm

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir