Sıla Yolu Bulgaristan Açıklamaları

Gerek sıla yolu üzerinden gelen ve Bulgaristan’dan geçen gerekse Bulgaristan’a aracıyla seyahat edecekler için güvenlikleri için bazı tavsiye ve açıklamalar aşağıda verilmiştir. Bu tavsiyeler bizzat Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği tarafından yapılmıştır.

Bulgaristan’da güvenlik konusunda yaşanan sorunlara mutakiben gerek transit geçişte bulunan gerekse Bulgaristan’a tatile gelenler gasp ve hırsızlık olaylarına karşı dikkatli olmalıdır. Bunun için aşağıda belirtilen önlemlerin alınmasında fayda vardır.

 • Mümkün olduğu sürece gece seyahat etmemek.
 • Anayolları takip edecek şekilde seyahat etmek
 • Mümkün olduğunca grup oluşturarak birbirinden kopmadan seyahat etmek
 • Meskun yerler dışında duraklama ve konaklama yapmamak
 • Konaklama yapılacak ise korumalı park alanı olan yerleri veya kapalı garajları bulunan otelleri tercih edip, şehir içi gezilerinde taksi kullanmak
 • İhtiyaçtan fazla nakit para ve ziynet eşyası bulundurmamak
 • Bir hadise olduğunda derhal polise başvurarak, zabıt tutturmak, gerekiyorsa, en yakın Türkiye Elçiliğinden yardım istemek.
 • Bulgaristan’a girmeden önce taşıtları mutlaka sigorta ettirmek

Türkiye Cumhuriye’nin 1998 yılından beri uygulamakta olduğu “Tatil Aydınlatma Projesi” ni takip etmekte fayda var. Konsolosluk Çağrı Merkezi numarası : 00 90 (312) 292 29 29 dur.

Konsolosluk İletişim Bilgileri

T.C. Sofya Büyükelçiliği

Sorumlu Olduğu Bölgeler : Sofya – Blagoevgrad – Köstendil – Pernik – Montana – Vratsa – Vidin şehirleri

Telefon : (00 359 2) 9355500

Adres : Boulevard Vasil Levski, No :80, 1000, Sofia

T.C. Filibe Başkonsolosluğu

Sorumlu Olduğu Bölgeler : Filibe (Plovdiv) – Gabrovo – Haskovo – Stara Zagora – Pazarcık – Pleven – Loveç – Veliko Tırnovo – Kırcaali – Smolyan şehirleri

Telefon :  (00 359 32) 632309 – 624010 – 624020

Adres : Filip Makedonski, No : 10, 4000, Plovdiv

T.C. Burgaz Başkonsolosluğu

Sorunlu Olduğu Bölgeler : Burgaz – Varna – Şumen – Dobriç – Razgrad – Ruse – Tırgovişte – Silistre – Sliven – Yambol şehirleri

Telefon : (00 359 56) 879940

Adres : Boulevard Demokrasia, No : 38, Bourgas

Daha detaylı bilgi almak istiyorsanız http://sofya.be.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=121510 adresini ziyaret edebilirsiniz.

One thought on “Sıla Yolu Bulgaristan Açıklamaları

 • 30 Ağustos 2013 at 01:36
  Permalink

  Normal sartlarda 4 karton sigara izinliyken gümrügün hemen cikisinda bekleyen polis!!! sanki eliyle koymus gibi kimde ne kadar ne var bilip durduruyor. Biz gümrük kontrolündeyken 27.08.2013 aksaminda digerleri hep telefonlarla mesguldü sanirim o aralar plakalar ilerde bekleyen polise iletiliyor ve ara ara durduklari araclardan “corba parasi” adini verdikleri rüsveti aliyor. Iki karton sigaramizi gördükten sonra memura özellikle izinli olup olmadigini sorduk serbest dedi. Yarim saat ilerlemeden 10 araba arasindan bizi secip durduran polis iki pakete kadar izin verildigini, gümrügün kendilerinden baska oldugunu ifade ederek bir karton sigarayi (10 adet paket) aldi. Ceza vs vs ile tehdit ederek bizi uzaklastirdi. Bulgar konusunda konsolosluk birsey yapabilecek durumda degil. Bakanlik bile bu kadar sikayete ragmen sesini cikaramiyor, basit tedbirler öneriyor sürekli. Asab bozucu bir durum hayatimda böyle bir rezalet yasamamistim. Baskalari antirken bile “corba parasi” verdik! demelerinden nefret duyuyordum basima geldi hic de komik degil. Zaten bizim millet alistirdi bunlari böyle rezil davranislara…Tüm konsolosluklarina durumu anlattim. Kimse sessiz kalmasin. Ilk ve son kez Kapikule’den gectim daha Edirne’ye ugramam bile.

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir