Sali Şaban

Sali Şaban, Bulgaristan’ın ilk Türk Cumhurbaşkanı adayı. Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Mestanlı Kasabasına bağlı Ali Bey Konağı köyünde tamamlamıştır. 1963 yılında Kırcaali’de Öğretmen okulundan mezun olmuştur.

Sali Şaban Eğitim Bilgileri

1970 yılında Sofya Sosyal Bilimler Akademisinden mezun olmuştur. 1983 – 19885 yılları arasında Moskova Sosyal Bilimler Enstitüsünde uzmanlık eğitimi almış, 1985 – 1989 yılları arasında Sofya üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Sali Şaban’ın Çalıştığı Yerler

Sali Şaban, 1966 yılında kendi köyünde öğretmenlik yaparak çalışma hayatına başlamıştır. Sonraki yıllarda farklı yerlerde idarecilik görevi yapmıştır. Enka ve Gama gibi şirketlerde idarecilik yaptıktan sonra 1999 yılında Momchilgrad Belediye Başkanlığına şeçilmiştir.

2011 yılı Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmuş ve Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı için adaylığını koymuş ilk Türk ünvanını almıştır.

Tek Rumeli Televizyonunda yayınlanan, Nahit Doğu’nun Cumhurbaşkanı Adayı Sali Şaban ile yapmış olduğu söyleşi.

Bulgaristan’ın İlk Cumhurbaşkanı Adayı Sali Şaban

Sali Şaban
Bulgaristan Cumhurbaşkanı Adayı Sali Şaban

3 thoughts on “Sali Şaban

 • 09 Eylül 2011 at 22:43
  Permalink

  BG cuhurbaşkanlğı secimlerinde türkiyede yaşayan BG vatandaşlarının oy kulanma hakları varmıdır teşekür ederim

  Reply
 • 22 Ekim 2011 at 15:54
  Permalink

  azerbaycandan,bakidan trt kolektivini salamlayiram.buralarda trt.ni seve seve izleyirik.bir az evvel “zirvedekiler”proqramini izledim.proqrama gore trt tesekkur edirem.sali sabanin cixisi bakida bizleri cox tesirlendirdi.cox boyuk sixintilardan kecerek secdiyi serefli siyasi yolunu ve fealiyyetini urekden alqislayiram.bolqaristandaki secimlerde lazimi neticeni elde edeceyine inaniram.onun sovetler doneminde rehmetlik heyder eliyevle gorusmesi ve ondan egitim almasini demesi meni daha da tesirlendirdi.sali saban deyerli siyasetcidir.ona ugurlar dileyirem.hemcinin trt yede

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir