Rosen Plevneliev

Rosen Asenov Plevneliyev, Bulgar işadamı ve siyasetçi. 14 Mayıs 1964 yılında Blagoevgrad il sınırları içerisinde yer alan Nevrakop‘da doğmuştur. 4 Eylül 2011 tarihinde resmi olarak Bulgaristan Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Plevneliyev Cumhurbaşkanlığı görevine 2012 yılının Ocak ayında başladı.

Siyasi Kariyeri

Rosen Plevneliyev, 2009-2011 yılları arasında Bulgaristan iktidar partisi GERB’in kabinesinde bulunmuş ve Bulgaristan Gelişim ve Bayındırlık Bakanlığı görevini yürütmüştür. Daha sonra 23 Ekim 2011 tarihinde yapılan Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde GERB partisi tarafından desteklenip Cumhurbaşkanlığını kazanmıştır.

Rosen Plevneliev

Eğitim ve Aile

Rosen Plevneliev (????? ??????????), Blagoevgrad‘da Matematik ve Doğal Bilimleri Lisesinde okumuştur. 1989 yılında Sofya’da Yüksek Makina Elektroteknik Enstitüsü’nden mezun oldu. Plevneliyev evli ve üç çocuk babasıdır.

One thought on “Rosen Plevneliev

  • 28 Kasım 2011 at 10:39
    Permalink

    anne ve babamız bulgaristan doğumlu sivasta yaşıyoruz ama buralarda bizlerden kimse yok.gönülden bağlı olduğumuz kardeşlerimiz iyi yerlerde görmek bizi mutlu ediyor. allah yolunuzu yolumuzu açık etsin.

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir