Mustafa Aliş TRT’ye Sofya Cami Sorunlarını Anlattı

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, 1 Temmuz 2011 tarihinde yayınlanan TRT 1 ana haber bültenine Sofya’da camilerin sayı olarak yetersiz olduğu ve Sofya’da ezan seslerinin kısılması sorunlarını değerlendirdi. Bilindiği üzere bundan kısa süre önce Sofya Cuma Namazlarında olaylar çıkmış, Camiler kundaklanmış ve ardından Sofya’da ezan seslerinin azaltılması gündeme gelmişti.

Mustafa Aliş Hacı, yoğunluk yönünden Sofya’da camilerinin müslümanların ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyledi. Buna çözüm olarak ise ; Müftülüğün satın almış olduğu arazide proje izninin çıkmasını beklediklerini ifade etti. Bir diğer seçeneğin ise Osmanlı döneminden günümüze kadar ayakta kalmış olan ve şuan müze olarak kullanılan Mahmut Paşa Camii’nin müslümanlara verilmesi gerektiğini söyledi.

Mustafa Aliş, Sofya’da şuan bir müslüman mezarlığının bulunmadığını da dile getirdi.

Başmüftü Sofya caminde okunan ezanla ilgili sorunu da değerlendirdi. İtirazın yersiz olduğunu, sabah ve yatsı namazı ezanlarının haporlörden okunmadığını ve dolayısıyla ezan seslerinin daha fazla kısılmasının mümkün olamayacağını söyledi.

TRT Haber, 1990 yılından beri Bulgaristan’da 100’den fazla cami saldırısının gerçekleştiğini, ırkçıların müslümanları hedef aldığını dile getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir