Mumin Dede 85 Yaşında Asker Oldu

1950 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden Mümin Dede, 85 yaşında temsilide olsa Türkiye’de askerlik görevini yerine getirdi.

Bulgaristan’da askerlik yapmasına rağmen, Türkiye’de, kendi vatanında askerlik yapamamanın verdiği üzüntüyü yaşayan 85 yaşındaki Mümin Dede (Mümin Özer), Engelli vatandaşlar için uygulanan 1 günlük temsili askerlik uygulamasıyla askerliğini yaparak isteğine kavuştu. Mümin Dede bu yaşında askerlik yapmasıyla, halkın, komutanların, habercilerin sevgisini kazandı.

Tuğgeneral Mümin Dede’nin Elini Öptü

Zannedersem sadece ülkemizde yaşanabilecek güzel bir olay yaşandı. Bursa Garnizon ve Bölge Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ümit Yılmaz, 85 yaşında asker olan Mümin Dede’nin elini öperek şunları söyledi : “Ben sizin vatan, bayrak ve askerlik aşkınıza saygı duyuyorum.”

Mümin Dede’yi Çocukları ve Torunları Yalnız Bırakmadı

Askeri üniformasını giyip yemin eden ve eline silah alan Mümin Dede’yi bu özel gününde yakınları yalnız bırakmadı. Mümin dedenin askerlik gününde yanında, 7 çocuğu, 16 torunu ve torunlarının 5 çocuğu da vardı.

Mümin Dede’nin Sözleri

?Bu gece bir iki saat ancak uyudum. Bundan büyük mutluluk olur mu? Vatan sağ olsun diyorum. Çok heyecanlıyım, çok mutluyum, tarif edemem. Şu manzaraya baksana, bundan güzel bir şey olur mu? 85 yaşında asker olmuşum, anavatanımda, al bayrağımın altında. Eğitimler zor değil. Vatan için her şeye katlanacaksın. Zorluk yok. Ölmek var dönmek zor. Şehitlerin kanıyla bulanmış bu cennet vatan bizim.”

Haber Videoları

TRT Haber Mumin Dede

Savaş Ay’ın Mumin Dede Haberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir