Leva Karşısında Türk Lirasının Düşüşü

Bulgar Para Birimi Leva (BGN) kaşısında Türk Lirasının (TL) düşüşü devam ediyor. Temmuz 2011 itibariyle 1 TL  < 0.80 BGN sınırının aşağısına (yani 1 Tl verdiğinizde 0.80 levadan düşük  almanız) düşmüş bulunuyor. Bundan iki yıl önce 1 TL = 1.20 leva iken geçen sene 1 Tl = 1 Bgn olmuş ve bu sınırda bir süre iki ülkenin para birimi kurları kafa kafaya gitmişti. Fakat bu yıl itibariyle (2011) Türk Lirası, Bulgar Lev’in karşısında oran olarak 1’in altına düşmüş bulunuyor.

TL, BGN Karşısında Neden Değer Kaybediyor ?

Bu durumun varlığı biribirine bağlı iki sebebten kaynaklandığı söylenebilir. İlki ; Leva’nın Euro karşısında sabit kur sistemine geçmesi, nitekim 1 Euro = 1.95 BGN (± 0.02) kurunda sabitlendi. İkinci durum ise Türk lirasının enflasyon (ve daha bir sürü sebeb) yüzünden uluslararası piyasada sürekli düşüşü ve dolayısıyla euro karşısında düşüşü.

Bu iki durum birleştirildiğinde Türk parasının Bulgar parası karşısında neden düştüğü kaba bir ifadeyle anlaşılır.

Leva’nın Türk Lirası Karşısında Yükselişinin Türkiye Bazında Sonuçları

1 – Bulgaristan Göçmenleri arasındaki etkisi hiç kuşkusuz pahalılık. Bundan yıllar önce Türkiye ile kıyaslandığında çok ucuz bir ülke olan Bulgaristan, artık Türkiye şartlarına göre daha pahalı bir ülke olma yolunda ilerliyor.

(Bu durumun sebebi ise Türkiye’deki maaşların artış oranının, enflasyon oranından az olması. Malesef ülkemizde vatandaş gün geçtikçe fakirleşirken, azınlık burjuvazi kesim gün geçtikçe servelerine servet katıyorlar.)

2 – Bulgaristan’dan Türkiye’ye çalışmak için gelen insanların sayısı zamanla azalacaktır.

3 – Bulgaristan’da yatırım yapmak isteyen girişimciler ve Türk şirketleri açısında Bulgaristan cazibesini yitirecek.

İlerde Ne Olur ?

Geçenlerde biri şöyle bir cümle kurdu : “Türkiye’de yaşayan göçmenlerin Bulgaristan’a gezmeye ve tatile geldikleri gibi, Bulgaristan’da yaşayan Türkler’de artık Türkiye’ye tatile gelecek.”

Temmuz 2011 itibariyle Leva Kur

1 BGN  : 1.24 TL

1 TL – 0.80 BGN

Leva Kur

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir