Kırcaali

Kırcaali, Bulgaristan’da Türk nüfusunun Bulgar nüfusuna oranla, Türk’lerin en yoğun olarak yaşadıkları şehirdir. Kırcaali nüfusu ilçeler ve köylerle birlikte yaklaşık olarak 150 bin kişidir. Bulgaristan şehirleri arasında ismi Türk kökeninden gelen şehirdir (Kırcı Ali). Bulgaristan’ın güneyinde kalan şehirdir ve Türkiye sınırı olan Kapten Andreo’ya 132 km uzaklıktadır.

Kırcaali

Kırcaali Coğrafyası

Kırcaali şehri, Rodop dağları tarafından çevrilmiş ve  Arda Nehri kıyısında bulunmaktadır. Yunanistan sınırına 57 km, Türkiye sınırına 132 km uzaklıktadır. Başkent Sofya’ya uzaklığı ise 259 km olarak ölçülmüştür. Kırcaali ili Hasköy (Haskova) iliyle komşudur ve aralarındaki mesafe 50 km’dir. Kırcaali yol bakımından öneme sahip bir şehirdir. Yunanistan’ın ve Türkiye’nin Avrupa’ya geçmesini kolaylaştıracak olan Makaza Otoyolu bu şehrinden geçmektedir. Bu bakımdan Avrupa Ulaştırma Koridorları programındadır.

Coğrafyada dikkat çeken hususlardan biri de yeşillik alanlarıdır. Rodop dağları ve Arda ırmağı sayesinde şehir, yeşil-mavi bir görünüme sahiptir.

Arda Nehri

İklim

Yazın en sıcak olduğu aylar Haziran, Temmuza ve Ağustos aylarıdır. Genel olarak şehirde ılıman iklim özellikleri görülsede Balkanlar hava kuşağında bulunmasından dolayı serin hava kendini göstermektedir.

Kırcaali Tarihi

Şehir uzun yüzyıllar Osmanlı egemenliğinde yaşamış fakat Balkan savaşları sonucunda Bulgaristan’a geçmiştir.

Kırcaali Nüfusu

İl nüfusu 2011 yılı resmi verilerine göre 149.961 kişidir. Bu sayının içine ilçeler ve köyler dahildir. Kırcaali şehir merkezinin nüfusu ise yine 2011 yılı resmi verilerine göre 42.744 kişidir.

Kırcaali Merkez Park

Kırcaali İlçeleri

İl’e bağlı toplam 6 tane kasaba vardır. Bunlar : Ardino (Eğridere), Djebel (Cebel), Kirkovo, Krumovgrad (Koşukavak), Momchilgrad (Mestanlı), Çernooçene (Kara Gözler).

Din

Bölgede yaşayan Türk’ler İslam dinine mensuptur. Bunun dışında kalan Bulgarlar ise Bulgar Ortodoks Kilisesine bağlıdır. Osmanlı döneminde İslam’ı seçip müslüman olan Bulgarlar mevcuttur.

Siyaset

Kırcaali Belediye Başkanı Türk asıllı Hasan Azis’dir. 2003 yılından beri görevine devam etmektedir. Bağlı olduğu siyasi parti, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) dir.

Kırcaali Pazar Yeri

Kırcaali Şehir Künyesi

Ülke : Bulgaristan

Türkçe isim : Kırcaali

Bulgarca isim : ???????? , okunuşu : Kardjali

İngizilizce isim : Kardzhali yada Kurdzhali

Diğer İsimler : Kırcali, Kırcalı, Gırcalı

Rakım : 275 metre

Alan : 30.759 km ²

Nüfus : 149.961 (2011)

Posta Kutusu : 6600

Tel. Kodu : 0361

Plaka : K

5 thoughts on “Kırcaali

 • 11 Mart 2013 at 17:07
  Permalink

  Sayin bayan/ bay
  Isvicrede yasayan bir aileyiz. Esim ve ben doktoruz. 0 ve 7 yasinda cocuklarimiz var. Isvicre, Zürihde yatili kalmak üzere 0 ve 7 yasindaki cocuklarimizin bakimi ve ev islerini yapmak üzere bir güvenilir türk asilli bayan ariyoruz. Bulgar pasaportu zorunlu. Yilda 2 kez yolculuk ücretlerini karsiliyacagiz. haftada 1 gün tatil. kendine mahsus oda, banyo ve kücük bir mutfak mevcuttur. baslangic zamani: aralik 2013.yardimci olabilirmisiniz? Ilginize simdiden tesekkür ederim
  Saygilarimlar Doc. Dr. Rengin Attin

  Reply
 • 15 Temmuz 2013 at 17:17
  Permalink

  ben izmirden arıyorum ismim bilal bulgaristana çok selam gönderiyorum bunu ahmet dayıma yoluyorum lütfen bana fotarafını gönder bu mesaj b.g.agitsin

  Reply
 • 25 Ocak 2015 at 18:09
  Permalink

  Sayın otel çalışanlar ben sizin telefon numaranizi internetde çıkmasın sizde ben Biray sonra oraya gelecem benimle kontaga gecermisiniz

  Reply
 • 07 Mart 2015 at 15:55
  Permalink

  Ingiltere’deki (Cumbria) restoranlarimizda calistirmak uzere, 25 yas uzeri, surucu ehliyetli, Bulgaristan (veya baska bir Avrupa Birligi ulkesi) pasaportu tasiyan Turk calisanlar aramaktayiz. Ilgilenenlerin asagidaki adrtese email atmasi rica olunur.
  ubeytekin@yahoo.com
  Cep: +44 7454 346946

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir