Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği

28 Nisan 2011 tarihinde Kırcaali?de kurulan Türk Kültür ve Sanat Derneği faaliyete başladı. Kısa ismi olarak TÜRKSAD olan dernek Kırcaali İl Mahkemesi?nin 28 Mayıs 2011 tarihli ve 18 Nolu Kararnamesiyle resmileşti. Dernek, Bulgaristan Türk kültürünün geliştirilmesi yönünde faaliyette bulunacak.

Derneğin Başlıca amaçları :

Bulgaristan Türklerinin kültürünü, folklorunu, gelenek ve göreneklerini araştırıp geliştirmede katkıda bulunmak. Türk dilinin okutulması ve geliştirilmesinde çaba göstermek. Yurtiçi ve yurtdışında Türk kültürüyle ilgili çalışan kurum ve kuruluşlarla bağlantı kurarak işbirliği yapmak. Türk dili ile ilgili ulusal ve uluslararası seminerler, konferanslar, paneller düzenlemek. Ulusal ve Uluslararası Türk folklor festivalleri düzenlemektir.

Türk Kültür ve Sanat Derneği?ne Başkan Müzekki Ahmet, Başkan Yardımcısı Seyhan Mehmet ve Yönetim Kurulu Üyesi Harun Bekir seçildiler.

Kültür, Edebiyat, Sanat, Tarih, Folklor alanlarında faaliyet gösteren Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneğinin internet sitesine turksad.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir