Kırcaali Haber Gazetesi ve 5. Yılı

Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde yayın yapan Kırcaali Haber gezetesi 5. yılını kutluyor. Kırcaali Haber, Türkçe yayın yapmasından dolayı önem arz eden bir gazete. Öyle ki bazı sorumluluk sahibi insanlar sayesinde, kalkıp Bulgaristan topraklarından Türkiye’ye kadar ulaşabiliyor. Kırcaali bölgesinden göç etmiş insanlar hem bölgedeki gündemi takip edip hemde faydalı bilgiler öğrenebiliyor.

Kırcaali Haber gazetesinin aynı isimle kurulmuş birde internet sitesi var. Normalde haftalık basılan gazetede yer alan haberler dışında internet sitesi gün içerisinde güncel tutuluyor. Herkese gazete ulaşmıyor belki ama teknoloji çağında olduğumuzdan dolayı nerdeyse herkesin evinde internet bağlantısı var ve Kırcaali Haber’i takip edebiliyor. Bu noktada gazetenin internet sitesi ayrı bir önem arz ediyor.

Kırcaali Haber ile ilk tanıştığım zamanı hatırlıyorum. Hülya Emin’in sunduğu ve TRT’de ekranlara gelen Biz Buradayız programı vardı. Programın içeriği Batı Trakya ve Yunanistan ağırlıklıydı. Belgesel daha sonradan Yunanistan sınırını geçip Bulgaristan’da çekimler yapmaya başladı ve ilk uğradığı duraklardan biri Kırcaali oldu. Bu bölümde Kırcaali Haber gazetesi de tanıtılıyordu ve gazetenin kurucusu olan Müzekki Ahmed ile röportaj yapılmıştı. Mezekki Ahmed, orada nasıl zorluklarla ve kişisel özverilerle gazetenin çıktığından bahsetmişti. O bölümden çok etkilendiğimi söylemeliyim, ardından da gazeteyi takip etmeyi başladım.

Kırcaali Haber geride bıraktığı 5 yıl boyunca Kırcaali ve Bulgaristan‘da takip edilmesiyle birlikte Türkiye’deki Bulgaristan Göçmenleri tarafından da takip edildi. Bulgaristan’daki Türklerin sorunu aynı zamanda Türkiye’de yaşayan göçmenlerinde sorunu oldu. Sevinçleri de aynı şekilde.

Kırcaali Haber gazetesini başarılarından dolayı kutlar, geride bıraktığı beş yıla mutakip önünde nice beş seneler olmasını dileriz.

Müzekki Ahmed ile Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir