Kapıkule Sınır Kapısı ve Tarihi (Edirne)

Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye – Bulgaristan sınırında, Edirne ilinde bulunan, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan sınır kapısıdır. Ayrıca Türkiye’nin en işlek sınır kapısıdır. Avrupa ile gerçekleştirilen tüm ithalat ve ihracat bu sınır kapısından yapılmaktadır. Sınır kapısının yakınlarında Kapıkule Tren İstasyonu (Tren Garı) bulunmaktadır.
Kapıkule Sınır Kapısını geçtikten sonra hemen Bulgar Kapitan Andreevo (??????? ????????) sınır kapısı gelir. Bu sınır kapısını geçtiğiniz anda artık Avrupa Birliği’ndesinizdir.

Kapıkule Sınır Kapısı Tarihi :

İlk olarak 1930 senesinde sınır karakolu olarak kurulmuştur. 1953 yılına gelindiğinde Bakanlar Kurulu kararı ile sınır kapısı haline getirilmiştir. Kapıkule Sınır Kapısı 2009 yılında 130 milyon TL bütçeyle büyük bir yenilenmeye gitmiş ve şuan ki modern görüntüsünü kazanmıştır.

Aşağıda verilen Kapıkule Sınır Kapısı Fotoğrafları ile 1930 yıllarından günümüze kadar geçirdiği süreci gözlemleyebilirsiniz.

Kapıkule Sınır Kapısı 1950 Öncesi
Kapıkule Sınır Kapısı 1970 Yılları
Kapıkule Sınır Kapısı Yenileme Öncesi
Kapıkule Sınır Kapısı Yenileme Sonrası 2009 Yılı

 

Kapı kule Sınır Kapısına Dair Bazı İstatistikler :

  • Toplamda 330.000 metre kare alanda hizmet vermektedir
  • Ayrı ayrı Yolcu ve Tır bölümleri bulunup, bunlara ait ticari ve idari binalar bulunmaktadır
  • Üç ayrı noktada fiziki araç kontrol birimi ve X-Ray cihazları bulunmaktadır
  • Vip binası mevcuttur
  • Tır bölümünde 5 adet giriş – 6 adet çıkış toplamda 11 peron, Yolcu bölmünde 11 adet giriş – 12 adet çıkış toplamda 23 adet peron bulunmaktadır
  • Ticari bina içerisinde bulunan hizmetler şunlardır : Duty Free Shop, Garanti Bankası, Restorant, Market, Burger King ve birçok benzer yeme ve içme mekanı, Sigorta Hizmetleri.

Ayrıca Kapıkule Sınır Kapısı girişinde Fatih Sultan Mehmet Camii bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir