İstanbul’un Şehirleri Belgeseli

Medeniyetlerin başkenti olan İstanbul’un,  13 farklı şehirle olan ilişkisi anlatıyor İstanbul’un Şehirleri Belgeseli. Yapımcı “İstanbul’u İstanbul yapan şeyi anlamak” şeklinde özetliyor belgeselin içeriğini. Toplamda 18 bölümden oluşan İstanbul’un Şehirleri Belgeseli’nin 5 bölümü İstanbul’da, kalan 13 bölümü ise 13 farklı şehirde çekildi.

İstanbul’un 13 Şehri

Yapımcılığını Mustafa Şen ile İhsan Akbaş’ın, yönetmenliğini ise Aybars Bora Kahyaoğlu’nun yaptıkları belgesel, İstanbul’u ve İstanbul’un etkileşimde bulunduğu 13 farklı şehri anlatıyor. Bu şehirler yazacak olursak :

 1. Üsküp (Makedonya)
 2. Şam (Suriye)
 3. Selanik (Yunanistan)
 4. Beyrut (Lübnan)
 5. Kahire (Mısır)
 6. Saraybosna (Bosna Hersek)
 7. Haremeyn (Suudi Arabistan. Haremeyn : Mekke ve Medine için kullanılan bir tabirdir)
 8. Köstence (Romanya)
 9. San’a (Yemen)
 10. Prizren (Kosova)
 11. Filibe (Bulgaristan)
 12. Trablus (Libya)
 13. Bahçesaray (Kırım Özerk Cumhuriyeti)
Beyrut

Bu yılın sonunda gösterime girmesi beklenen belgeselin Bulgaristan ayağı olan Filibe kentiyle ilgili belgesel içeriğinde yer alacak olan kısa bir tanıtımı verelim.

Bugün Bulgaristan sınırları içerisinde Plovdiv adıyla yer alan şehir, bir zamanlar İstanbul ve Edirne’den sonra Osmanlı’nın Trakya’daki en büyük şehriydi. Osmanlı, Filibe diye kayıt düşerken, yerel ağız onu Hülübe diye telaffuz ediyordu.

Ticaret yolları üzerinde bulunan Filibe, klasik bir Osmanlı şehri özelliği taşımaktadır. Bilindiği üzere Osmanlı şehir oluşumunun ana unsurları cami, bedesten ve imaret siteleridir. Şehrin diğer yerleşim alanları ile bağlantısı yollarla sağlandığı için her tarafta ekonomik etkinliklerin gerçekleşmesine yönelik çarşı ve pazar yerleri kurulmuştur.

İstanbul’un Şehirleri Belgeseli Tanıtım Videosu :

Henüz eklenmemiş.

İstanbul’un Şehirleri Belgeseli’nin internet sitesine www.istanbulunsehirleri.tv adresinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir