Gül : ?Ortak Tarihimiz Bize, Geçmişten Dostluk Çıkarmak Gerektiğini Öğretmiştir?

Cumhurbaşkanı Parvanov?un onuruna verdiği resmî akşam yemeğinde bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Gül, ?Tarihten gelen bu anlayış temelinde, Bulgaristan ile ilişkilerimizi halklarımızın menfaatleri doğrultusunda her alanda daha da geliştirmeyi arzu etmekteyiz? dedi.

Cumhurbaşkanı Georgi Parvanov ve eşi Zorka Parvanova, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül onuruna resmî akşam yemeği verdi.

Cumhurbaşkanı Gül yemekte yaptığı konuşmada, bu ülkeye geldiği andan itibaren kendisine, eşine ve heyetine gösterilen sıcak misafirperverlikten dolayı teşekkür etti ve Bulgaristan’a Cumhurbaşkanı sıfatıyla ilk kez gerçekleştirdiği resmî ziyaretinin özel bir önem taşıdığını ifade etti.  

?İLİŞKİLERİMİZİ HALKLARIMIZIN MENFAATLERİ DOĞRULTUSUNDA DAHA DA GELİŞTİRMEYİ ARZU EDİYORUZ?

Cumhurbaşkanı Gül, asırlarca iç içe yaşayan Türk ve Bulgar halklarının, paylaşılan hayatın somut mirası olan kültürel değerlerin ve insani bağların, ilişkilere ayrı bir anlam kazandırdığını belirterek, şunları söyledi: ?Türkiye ve Bulgaristan, sadece coğrafi değil, siyasi anlamda da komşuluğun ve yakınlığın bölgemizdeki en önemli örneğidir. İyi komşuluk ilişkileri, halklarımızın arasında kök salan kuvvetli bağların temelini oluşturmuştur. Ortak tarihimiz, geçmişten dostluk çıkarmak gerektiğini bize öğretmiştir. Tarihten gelen bu anlayış temelinde, Bulgaristan ile ilişkilerimizi halklarımızın menfaatleri doğrultusunda her alanda daha da geliştirmeyi arzu etmekteyiz.? 

?ÖNEMLİ BÖLGESEL PLATFORMLARDA ORTAKLIK VE DAYANIŞMA İÇİNDE BULUNULUYOR?

İki dost ülke olarak, başta Karadeniz ve Balkanlar olmak üzere, önemli bölgesel platformlarda ortaklık ve dayanışma içinde bulunulduğunu, ayrıca NATO ittifakı içinde ve AB çerçevesinde de yakın iş birliği yürütüldüğünü kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesinin de memnuniyet verici olduğunu ifade etti.  

?BULGARİSTAN TÜRKLERİNİ MÜSTESNA BİR KÖPRÜ OLARAK GÖRMEKTEYİZ?

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: ?Bulgaristan Türklerini ülkelerimiz arasında müstesna bir köprü olarak görmekteyiz. Türk asıllı Bulgar vatandaşlarının Bulgaristan’da eşit ve müreffeh fertler olarak huzur içinde yaşamaları, Türkiye’nin en halisane arzusudur.? 

KOCA YUSUF’UN MEMLEKETİ ŞUMNU?YU ZİYARET

Türk toplumu mensuplarıyla bugün, yaşadığı dönemde dünyada kuvvetiyle nam salmış efsanevi güreşçi Koca Yusuf’un doğum yeri olan Şumnu şehrinde bir araya geleceğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, ?Türkiye ile Bulgaristan, bölgelerinde ve uluslararası planda, zamanında Koca Yusuf’un gücüyle yaptığı etkiyi, günümüzde komşuluk geleneğinden esinlenerek bölgesel sahiplenme anlayışıyla canlandırabilecek bir potansiyel barındırmaktadır. Bu potansiyeli, ilişkilerimizdeki ivmeyi muhafaza etmek suretiyle önümüzdeki dönemde tümüyle harekete geçireceğimize kesinlikle inanıyorum.” dedi.

ZİYARETİN İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNE ETKİLERİ

Cumhurbaşkanı Gül, son birkaç yıllık dönemde ülkeler arasındaki karşılıklı ziyaretlerin yoğunluğu dikkate alındığında, ziyaretinin Türkiye ile Bulgaristan arasındaki dostane ilişkilerin ve iş birliğinin daha da ileri bir seviyeye taşınmasına önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

İlgili Video :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir