Elveda Balkanlar : Unutulan Vatan

Tekirdağ ilinde askerliğimi yapıyorum. İlk çarşı iznimde çıkıp okuyacak kitap bakıyorum. Elveda Balkanlar isimli kitap gözüme çarpıyor. Hem Balkanlar üzerinden göç etmiş bir kökene sahip olmam hem de askerliğimi Trakya bölgesinde yapmamdan dolayı, kitaba kısa bir göz attıktan alıyorum hemen.

Ardından kitabı imzalatmak için bölük komutanımın yanına gidiyorum. Kitaba şöyle bir göz atıyor. Sonra kitabın ilk sayfalarını karıştırırken bir dörtlük gözüne çarpıyor ve bundan güzel bir marş olur dediğini duyuyorum.

Dağlar dağlar

Viran dağlar

Yüzüm Güler

Kalbim Ağlar

Osmanlı’nın Batı dünyası tarafından “Hasta Adam” muamelesi gördüğü son zamanlarını ve Balkanlarda yaşanan dramı anlatıyor, roman tadında İsmail Bilgin. Kimi zaman tüyleriniz diken diken kimiz zaman ise gözleriniz dolarak okuyorsunuz kitabı.

Kitap hakkında bilgi vermek amaçlı arka kapağında bulunan alıntıları verelim.

Balkan Muhacirlerinden Yusuf diyor ki :

“Ey Balkanlar, bu ayrılık yürekten midir? Nasıl gideceğiz? Neyle gideceğiz? Biz gitsek, yüreğimiz burada kalacak. En önemlisi burası bizsiz, buralar öksüz kalacak. Hey gidi koca Osmanlı. Buralar sensiz kalacak. Aysız, yıldızsız kalacak. Kur’an’sız, mescitsiz, camisiz kalacak. En önemlisi heyy Koca Osmanlı, Balkanlar duasız kalacak! Bizler yetim, bu diyarlar da öksüz kalacak. Bir yanımız hep eksik olacak…”

Bu kitap, bir zamanlar bizim olan diyarların unutulan, unutturulan öyküsüdür :

Balkan Harbi’ni, Balkan Göçü’nü, Edirne’nin işgal edilişini ve kurtuluşunu tüm ayrıntılarıyla anlatmak amacıyla kaleme alınmıştır.

Bu kitap Balkanlar’dan, anavatanlarından göç edenlerin, Edirne Müdafii Şükrü Paşa’nın ve Kuşçubaşı Eşref’in etrafındaki bir avuç isimsiz kahramanın Edirne’nin işgalinden kurtulması için verdiği insanüstü mücadelenin öyküsüdür.

Kitap İsmi : Elveda Balkanlar : Unutulan Vatan

Yazar : İsmail Bilgin

Yayınevi : Timaş Yayınları

Tür : Tarih – Roman

Sayfa Sayısı : 349 sayfa (2.Baskı)

İlk Baskı : Kasım 2007

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir