Egemen Bağış’ın Bulgaristan Ziyareti

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış 27-29 Haziran 2012 tarihlerinde Bulgaristan’a ziyarette bulunuyor.

27 Haziran’da Berlin üzerinden Bulgar Hava Yollarına ait bir uçakla Sofya’ya gelen Bağış, 28 Haziran tarihinde Sofya’da Bulgar makamları ile görüşmelerde bulundu.

Egemen Bağış Sofya Görüşmeleri

Bağış, Sofya’da Bulgaristan’ın Bölgesel Kalkınma Bakanı Liliyana Pavlova, Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nickolay Mladenov, Bulgaristan Parlamento Başkanı Tsetska Tsacheva,  Bulgaristan’ın AB Fonlarının Kullanımından Sorumlu Bakanı Tomislav Donchev ile görüşmelerde bulundu.

Bağış’ınTsacheva ile görüşmesi sırasında Ataka partisinden Papel Şopov, Balkan Savaşları sırasında Bulgaristan’a göç eden Bulgarlar için 10 milyar dolar tazminat talep etti. Egemen Bağış cevap olarak, Bulgaristan’da yaşayan Türklerin sıkıntıları için maddi tazminat talep etsek, bu sıkıntıların bedelinin hesaplanamayacağını belirtti.

Egemen Bağış’ın Kırcaali Ziyareti

28 Haziran tarihinde Sofya‘da Bulgar makamları ile görüşen  Egemen Bağış, 29 Haziran Cuma günü Kırcaali‘ye hareket etti. Egemen Bağış Kırcaali’de soydaşlarla birlikte cuma namazı kıldı.

Kırcaali Pazar Yerinde Gezinti

Cuma namazının ardından Bakan Bağış, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz ile Kırcaali’de bulunan geçtiğimiz yıllarda açılışı yapılan pazar yerini gezdi. Halkın ilgi gösterdiği gezintide samimi diyaloglar gerçekleşti.

Kırcaali Kültür Merkezinde Görüşme

Egemen Bağış, Kültür Merkezinde yerel idareci ve iş adamlarının katıldığı basına açık bir görüşme gerçekleştirdi. Kültür MErkezine asılan Erdoğan afişi dikkat çekerken,Egemen Bağış, Recep Tayyip Erdoğan’dan selam getirdiğini belirterek sölerine başladı. Türkiye ile Bulgaristan arasında gelişen ilişkilere dikkat çeken Bağış, ayrıca kendisinin Kırcaali’nin damadı olduğunu dile getirdi.

Müftülerle Görüşme

Bakan Bağış, Kırcaali’de Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed ve Bulgaristan Müslümanları Yüksek İslâm Şura Başkanı Şabanali Ahmed ile de görüştü.

Egemen Bağış akşam saatlerinde Türkiye’ye döndü.

Haber Videoları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir