Çift Vatandaşlar Hacca Kurasız Gidebilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, Bulgaristan’a verilen hac kontenjanının doldurulamaması sebebiyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden ve çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin kuradan çıkmasalar bile kutsal topraklara gidebileceklerini duyurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il müftülüğüne gönderdiği yazıda, çifte vatandaşlık hakkına sahip vatandaşların hacı olmak için il müftülüklerine başvurabileceklerini duyurdu.

Bu durumdan Bulgar vatandaşlığı olanlar yararlanabilecek. Yani Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden ve elinde kırmızı pasaportu olan çift vatandaşlar.

Bursa İl Müftülüğü’ne kutsal topraklara gitmek için 44 Bulgaristan vatandaşı başvurdu. Bursa İl Müftüsü Mahmut Gündüz, kendilerine başvuran soydaş hacı adaylarının isimlerini Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bildirdiklerini söyledi.

BAŞVURULAR BİTTİ

Müftü Gündüz, Suudi Arabistan Krallığı’nca Bulgaristan’a verilen hac kontenjanının doldurulamadığını kaydetti. Gündüz şöyle dedi: “Bulgaristan’dan göç eden ve Türkiye’ye yerleşenlerden çifte vatandaşlık hakkı olup, Türkiye’den hacca gidemeyecek durumda olanların, il müftülükleri vasıtasıyla Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü’ne yönlendirilmelerinin uygun olacağı bildirilmiştir. Ülkemizde yüzbinlerce insan kutsal topraklara gidebilmek, Hacı olabilmek için sıra bekliyor. Bulgaristan’a tanınan kontenjanın dolmaması ise en çok ülkemizde yaşayan çifte vatandaşlığa sahip soydaşlarımıza yarıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başvurular için son tarih olarak 4 Temmuz’u vermişti. 4 Temmuz itibariyle müftülüğümüze başvuran 44 vatandaşımız kutsal topraklara gidecek.”

Cihan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir