Bulgaristan’da Osmanlı Arşivleri

1920 yıllarında Osmanlı arşivlerinde yapılan temizlik sebebiyle belgelerin dikkatli incelenmemesi sonucu gönderilen arşiv belgeleridir. Sofya’daki kağıt fabrikası tonlarca belgeyi hurda kağıt olarak satın alır. Eğitim bakanlığından bazı uzmanlarca belgelerin incelenmesi sonucu, belgelerin Osmanlı’ya ait olduğu, Bulgaristan tarihi hakkında önemli bilgilerin olduğu tespit edilir. Ardından belgeler alınıp Sofya’da bulunan Milli kütüphaneye teslim edilir.

Türkiye’de ise bir zaman sonra yapılan yanlışlık farkına varılır ve Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla belgelerin bir kısmı geri alınır. Buna mutakip geride Sofya’da kalan Osmanlı belgeleriyle oluşturulan arşiv, Dünya’daki 3. büyük Osmanlı arşividir.

Bulgar uzmanlar o yıllardan günümüze kadar Osmanlı Belgerini incelemekte olup hala bitiremedikleri belgeler mevcuttur. Son yıllarda ise Osmanlı arşivleri halka açılmıştır. Bugün ise istendiği taktirde belgelerin mikrofilmleri alınabilmektedir.

Bulgaristan’da bulunan Osmanlı arşiv belgelerinin sayısı yaklaşık olarak 1.5 milyon belgeden oluşur. Bu belgeler 15-19 yy arasındaki bilgileri ve kayıtları içeriyor. 1993 yılında yapılan T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri ile Bulgaristan arasında yapılan bir protokol ile 50 bin belge incelenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir