Bulgaristan’da Normal Yaşam İçin 528 Leva Gerekli

Bu yılın ilk çeyreğinde normal yaşam için gerekli gelir miktarı yüzde 3,3 artarak, kişi başına 528 levaya yükseldi. Buna göre dört kişilik bir ailenin normal bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için 2112 leva’ya ihtiyaç duyduğu aktarıldı. KNSB, bu artışa sebep olarak yıl başından itibaren kasko ve kömür ek vergilerin artırılmasını, benzin ve akaryakıtın dünya piyasalarında yükselmesini, gıda ürünleri fiyatının artmasını, yerel tarım ürünlerinin yetersiz olması ve ithal edilmesini gösterdi.

KNSB?ye (Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konferedasyonu) göre, yıl başından itibaren temel gıda ürünlerinin fiyatları sürekli olarak artış gösterdi. Verilere göre, bir yılda yaşam için giderler 156 leva yükseldi.

NSİ (Bulgaristan Ulusal İstatistik Kurumu) verilerine göre, 2010 yılında halkın gelirleri ortalama yüzde 1,4 azaldı. Her bir ailenin ortalama aylık geliri 318 leva olarak belirlendi. Ailelerin en büyük kaynağı aylık maaşları.

KNSB, asgari ücretin acilen yükseltilmesi gerektiğini de aktarıyor. Asgari ücretin her yükselişinin, sosyal etkinin yanı sıra ekonomiyi de olumlu etkilediğini belirten sendika yetkilileri, asgari ücretin artması ile tüketimin artacağını ve ekonominin gelişeceğini savunuyor.
zamanbg

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir