Bulgaristan’da Kurban Kesip Türkiye’ye Getirmek

Her yıl kurban bayramı zamanlarında gündeme gelen konulardan biri de, çift vatandaşlığı olan göçmenlerin Bulgaristan’da kurban kesip, etleri Türkiye’ye geçirme durumudur. Böyle bir durumun ortaya çıkmasının en başta gelen sebebi ise hiç süphesiz büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvanların Türkiye’ye bakılarak Bulgaristan’da çok daha ucuz olması.

Bir diğer tercih sebebi ise Bulgaristan’da kesilen kurbanların daha sağlıklı ve iyi beslenmiş olduğu düşüncesi. Bu saydığımız sebeblerden dolayı Bulgaristan Göçmenleri Bulgaristan’da kurbanlarını kesip sınırdan Türkiye’ye geçirmek istiyorlar.

Kesilen kurbanların ise Kapıkule Gümrük Kapısından (veya diğer sınır kapılarından) geçirilmesi yasalara göre uygun değil. Çünkü bakanlığın yayınladığı genelgeye göre; Yolcu yanında 5 kiloya kadar hayvansal ve bitkisel ürün getirebilir ki bunlarda hediyelik eşya konumuna giriyor. Yayınlanan genelgede Kurban Bayramı için ayrı bir durum belirtilmemiş.

Halk arasında önceki yıllarda sadece bir güne özel olmak üzere Türk sınırından kurbanlık etlerin geçirilmesine izin verildiği ve bu sene için de aynı durumun olabileceği konuşuluyor. Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğünden 2011 Kurban Bayramı için yapılan açıklamada ise kurbanlık etlerin sınırdan geçirilmesinin skıntı yaratacağına ve Bakanlık Genelgesinin dışına çıkılmayacağına dair bir duyuru yayınlandı.

Uygulamanın Kurban Bayramında nasıl olacağını hepimiz göreceğiz ama Kurbanlarını Bulgaristan‘da Kesip etleri Türkiye’ye getirme hususunda, Edirne Gümrüğünün yayınladığı duyuruya kulak asmak gerekiyor. İlgili duyuruya buradan ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan’da 2011 Kurban Bayramı İçin Kurbanlık Fiyatları

Küçükbaş Hayvanlar 200 – 400 leva arası

Büyükbaş Hayvanlar 1200 – 2000 leva arası

One thought on “Bulgaristan’da Kurban Kesip Türkiye’ye Getirmek

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir