Bulgaristan

Bulgaristan Hakkında Genel Bilgiler

Bulgaristan, Balkanlarda yer alan ülke. Bulgarca orjinal ismi ????????, İngilizce ismi Bulgaria, Türkçe okunuşu Bılgarya.
Bulgaristan’ın uluslararası kullanılan ismi, Türkçe : Bulgaristan Cumhuriyeti, Bulgarca orjinal ismi : ????????? ????????, İngilizce ismi : Republika Bulgaria.

Bulgaristan, Avrupa’nın güney doğusunda yer alır.  Bulgaristan’ın Komşuları : Türkiye, Yunanistan, Sırbistan, Makedonya’dır. Ayrıca Bulgaristan’ın Karadeniz’e kıyısı bulunmaktadır. Karadeniz’e kıyısı bulunan şehirleri : Dobriç, Varna ve Burgas’dır.

Bulgaristan Sahillerinden Bir Görüntü

Bulgaristan, yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde yaşamış, 1908 senesinde bağımsızlığını kazanmıştır. Türkiye’de 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamarına benzeyen kendi bağımsızlık günü kutlamaları mevcuttur. Osmanlı’dan bağımsızlıklarını kazandıkları 22 Eylül gününü her yıl geleneksel olarak kutlamaktadır. Bu kutlamalarda Bulgar ve Rus askerleri övülmektedir.

Bulgaristan’ın Yönetim Şekli ve Ekonomik Durumu

Bulgaristan 2.Dünya Savaşı sonrasında SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) etkisiyle Sosyalizm’e geçmiştir. Uzun yıllar bu yönetim şeklini benimseyen Bulgaristan 1989 yılında SSCB’nin dağılmasıyla, 1990 yılında Sosyalist sistem ülkede yıkılmıştır. Bu tarihten sonra Cumhuriyet rejimine geçmiştir.

Bulgaristan’ın Sosyalist rejimde olduğu süre içinde ülkede yaşayan Müslüman azınlığa sert yaptırımlarda bulunmuştur. Bu yaptırımlar, ibadetlerin yasaklanması ve ülkede bulunan Türk’lerin isimlerinin değiştirilmesine kadar gitmiştir.

Bulgaristan 1990 yılında Sosyalizm’den Cumhuriyet yönetim şekline geçtiğinde ekonomik alanda bir boşluğa düştüğü söylenebilir. O güne kadar Sosyalizm’in bir gereği olan devlet’in güçlü olması ve gelir dağılımının eşit olarak paylaştırılması kuralı, Cumhuriyet rejimiyle birlikte bir muamma halini almıştır. Bu dönemde halkın çok büyük bir kısmı yoksullaşmış, ufak bir kısım ise büyük bir zenginliğe ulaşmıştır. Önceki rejimde devlete ait olan ve dolayısıyla halkın olan malvarlıkları, acele özelleştirmelerle, az önce bahsedilen sayıları az olan zengin burjuvazi kesimi oluşturmuştur. Bu durum uzun yıllar boyunca halkın sefalet içinde olmasına sebeb olacak ve işsizliği ülkenin en büyük sorunu haline getirecektir. Bölge halkının söylemi göre ; bu rejim değişikliğinde eskinin en büyük koministleri şimdilerin en büyük kapitalistleri olmuştur.

Bulgaristan’da Din

Bulgaristan’da yaşayan bulgarların büyük çoğunluğu Ortodoks Hristiyan’dır. Osmanlı dönemi zamanında İslam’ı seçen bulgarlar mevcuttur. Ülke’de yaşayan Türkler ise İslam dinine mensuptur.

Bulgaristan Nüfusu

2011 yılının Şubat ayında yapılan Bulgaristan nüfus sayımında ülke nüfusu 7 milyon 351 bin 134 kişidir. Bu nüfus sayımında ülke nüfusunun son 10 yıla bakılarak yaklaşık olarak 500 bin kişi azaldığı ortaya çıkmışır.Bulgaristan Avrupa Birliği

Bulgaristan ve Avrupa Birliği

Bulgaristan Avrupa birliğine katılan son doğu bloku ülkeri içindedir. Ülke 2007 yılında Avrupa Birliğine katılmıştır.

Bulgaristan Ülke Bilgileri

İsim : Bulgaristan Cumhuriyeti

Bulgaristan Başbakanı : Boyko Borisov

Bulgaristan Cumhurbaşkanı : Rosen Plevneliev

Yönetim Şekli : Cumhuriyet

Yönetim Biçimi : Parlementer Demokrasi

Başkent : Sofya

Nüfus : 7.351.134

Para Birimi : Leva

Resmi Dil : Bulgarca

Konuşulan Dil : Bulgarca, Türkçe, Romanca

Bağımsızlık Günü : 22 Eylül

Telefon Kodu : 359

İntenet Alan Kısaltması : .bg

Trafik Akışı : Sağ taraftan

Havaalanı Bulunan Şehirler : Sofya, Varna, Burgaz, Plovdiv

Bulgaristan Flamalı Bayrağı

6 thoughts on “Bulgaristan

 • 24 Temmuz 2011 at 18:29
  Permalink

  güzel bilgiler olmuş.faydalı bilgiler var içinde.bu verdiğiniz bilgiler için teşekürler

  Reply
 • 30 Ekim 2011 at 22:15
  Permalink

  Süper olmus valla saOlun ama daha faazla bilgi olsa daha ii olrdu .

  Reply
 • 25 Şubat 2012 at 12:45
  Permalink

  komşuları olsa daha iyi olrdu ama

  Reply
  • 10 Nisan 2013 at 21:27
   Permalink

   ?Bulgaristan?ın Komşuları : Türkiye, Yunanistan, Sırbistan, Makedonya?dır.? üst tarafta vardı gizem.

   Reply
  • 08 Mayıs 2013 at 22:17
   Permalink

   var zaten okursan gorursun

   Reply
  • 08 Ağustos 2014 at 22:57
   Permalink

   slm gizem nasıl burası peki

   Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir