Bulgaristan Yeşil Pasaportlulara Vizeyi Kaldırdı

Bulgaristan, Yeşil Pasaport sahibi Türkiye vatandaşlarına vizeyi kaldırdı. Bundan sonra yeşil (hususi) pasaport sahipleri Bulgaristan’a vizesiz gidebilecekler. Ayrıca her 6 ayda bir 3 ay ülkede ikamet de edebilecekler.

Bulgaristan’da Bakanlar Kurulu ayrıca Schengen vizesine sahip yabancıların da yine her 6 aylık dönem için 3 aylığına Bulgaristan’da ikamet edebileceklerine karar verdi.

Bulgaristan ile Türkiye arasında vize sorunu son olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın 6 Ocak’ta Sofya’ya yaptığı ziyarette Bulgar Başbakan Boyko Borisov ile görüşmesinde gündeme getirilmişti.

Kimler Yeşil Pasaport Sahibi Olabilir

Eski TBMM üyeleri ve Eski Bakanlar, belirtilen şartları taşıyan devlet memurları, Belediye Başkanları, özel şartlar taşıyan banka çalışanları Yeşil Pasaport alabiliyorlar.

Uygulama 2 Mart Tarihinde Başlıyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı uygulamının başlamısıyla ilgili yapmış olduğu açıklama:

“Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, hususi pasaport hamili vatandaşlarımızın ilk giriş tarihinden itibaren altı ay içinde üç ay süreyle Bulgaristan?da vizesiz kalmalarını sağlayan uygulamanın 2 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe gireceği bildirilmiştir.”

One thought on “Bulgaristan Yeşil Pasaportlulara Vizeyi Kaldırdı

  • 25 Ocak 2012 at 23:01
    Permalink

    NİHAYET BULGARLAR DA DOĞRU OLANI YERİNE GETİRDİ.HUSUSİ DAMGALI PASAPORTA VİZEYİ KALDIRMALARININ NE KADAR OLUMLU OLDUĞUNU ZAMAN GÖSTERECEK YAZ DÖNEMİ KARADENİZ KIYISINDAKİ TATİL YÖRELERİ VE KIŞ DÖNEMİ KAYAK MERKEZLERİNİN DOLULUK ORANI BİRKAÇ KAT ARTACAKTIR

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir