Bulgaristan Göçmenleri için Facebook Tavsiyeleri

Facebook’un hayatımızın bir parçası olduğu bir gerçek artık. En fazla zaman geçirdiğimiz site haline geldi ve hatta internet vs facebook kıyaslanması yapılacak kadar popülerliğe ulaştı. Ama gün geçtikçe artan sorunlar da Facebook’un ve dolayısıyla kullanıcıların başını arıtmaya başlıyor. Bunların başında kişisel gizlilik, spam (istenmeyen içerik), siteyi faydalı kullanabilmek geliyor. Bu yazımızda Facebook’u nasıl daha etkili ve yararlı kullabiliriz, bir Bulgaristan Göçmeni olarak Facebook’un bizim için önemi ve etkileşimi hakkında bilgi sahibi olacağız.

Bir Göçmen olarak Facebook da neleri takip etmeliyim ?

Bulgaristan’dan göç etmiş olduğunuz şehrinizin, kasabanızın hayran sayfasını takip etmeniz faydalı olacaktır. Bu şekilde o bölge hakkında anılarınızı tazeleyebilir, bilgi alabilir ve şuan ne olup bittiği hakkında haberleri öğrenebilirsiniz. Yalnız burda malesef bir sorunla karşılaşıyoruz. Facebook’da aynı bölge için açılmış çok fazla hayran sayfası mevcut. Bu da aynı bölgeden göç etmiş insanların birbirleriyle etkileşimini azaltan birşey. Bizim genelde bu noktada tercihimiz birkaç tanesine birden hayran olmak.

Bir diğer hayranı olsak iyi olur diyeceğimiz sayfalar, dernek sayfaları. Mesela Balgöç’ün veya hangi bölgeden göç etmişseniz o bölgenin Türkiye’de kurulmuş derneğinin hayran sayfası. Bu husus da yine haberler ve etkinlikler hakkında bilgi sahibi olmak için çok faydalı olacaktır.

Bunların dışında kaliteli paylaşım yapan göçmenlere yönelik sayfalar tercih edilebilir. Yalnız burda biraz seçici davranmak gerekiyor. Mesela Bulgairstan’la hiç alakası bulunmayan ve göçmende olmayan kişiler tarafından açılan sayfalar var. Bunların tek amacı sayfalarda reklam yayınlayabilmektir. Sizi potansiyel reklam müşterisi olarak görür. Bu türden sayfaları genelde “…hedef 10.000, Göçmenler Burda Buluşuyor” tarzında isimlerle görürsünüz. Bu sayfaların genelde ayırıcı noktası  beğenilen sayfalardır. Bulgaristan Göçmenleri ile hiçbir alakası olmayan sayfalar beğenilenler kısmında gösterilir.

Çocuklarınızı Facebook’da Koruyun

Gerek art niyetli kişilere karşı gerekse zararlı ideolojilerinden çocuklarınızı Facebook’da koruyun. Onların iyiiği için profillerini takip edin. İsteyen herkes Facebook’a üye olabildiğinden ve yaş sınırı denetimi yapılamadığından çocuklarınız art niyetli kişilerin hedefi olabilir. Bu konuda dikkatli ve özenli oln.

Son olarak

Gizlilik ayarlarınızı güçlü yapın. Kişisel bilgiler, fotoğraflar gibi alanları arkadaşlarınızdan başka kimsenin göremediğinden emin olun. Facebook’a girdiğiniz her bilginin kaydedildiğini, silseniz dahi sunucularda kayıtlı olarak tutulması büyük ihtimal olduğundan, bilgilerinizi girerken iki kere düşünün. Tanımadığınız kişilerinden gelen isteklerini kabul etmeyin. Gereksiz paylaşım yapan sayfaları haber kaynağınızı doldurmaması için üyeliklerinden ayrılın. Yoksa gerçekten takip ettiğiniz paylaşımları kaçırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir