Bulgaristan Bayrağı ve Anlamı

Bulgaristan Ulusal Bayrağı, dikdörtgen şeklinde ve beyaz,yeşil, kırmızı renklerden oluşur. Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Bayrağının boyutları 3 : 5 oranındadır. Örn. 18 cm ? 30 cm, 24 cm ? 40 cm, 90 cm ? 150 cm, 129 cm ? 215 cm ebatları bir standart olarak kabul edilir. Bulgaristan Bayrağında bulunan renklerin anlamı ise şöyledir: Beyaz, barışı, Yeşil, doğayı ve Bulgaristan Coğrafyasında ki yeşili (ormanlık alanları), Kırmızı ise bağımsızlık için ölen askerlerin kanını temsil etmektedir.

 

Bulgaristan Bayrağı

Bulgaristan Bayrak Tarihi

İlk bulgar bayrağı Bulgar İmparatorluğu zamanlarına kadar dayanır. Daha sonraları Bulgarların Hristiyan dinine girmesiyle birlikte bayrakları Bizans İmparatorluğu bayrağına benzemiştir. 1800’lü yıllarda ise Rönesans zamanına dair farklı Bulgar bayrakları mevcuttur.

Yakın tarihte ise Bulgaristan‘da günümüzde kullanılan bayraktan farklı olarak üç bayrağın kullanıldığını görüyoruz. Bu bayrakların kullanıldığı tarih aralıkları, 1948-1967, 1967-1971, 1971-1990 dönemleridir. Sosyalizm’in yıkılmasıyla birlikte bu üç dönemde kullanılan bayraklarda bulunan arma kaldırılmış, günümüzde de kullanılan sadece renkli şeritlerden oluşan bayrak kabul edilmiştir.

 

Bulgaristan Bayrağı 1948-1967 Arası 

 

Bulgaristan Bayrağı 1967-1971 Arası 

 

Bulgaristan Bayrağı 1971-1990 Arası 

 

Bulgaristan Bayrağı Günümüz de Kullanılan 

 

Bulgaristan Bayrağının Kullanıldığı Resmi Yerler

Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Bayrağının şu yerlerde kullanılması mecburidir : Bulgaristan Meclisi, Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar ve diğer kamu kuruluşları, Anayasa Mahkemesi, Yargı organları, Bulgaristan Ulusal Bankası, Bulgaristan Ulusal Televizyonu ve Milli Radyosu, Belediyeler ve Belediye okulları, Sınır ve Gümrük kapıları, Liman, Tren ve Havaalanları, Bulgaristan Konsoloslukları.


Bulgaristan Bayrağına Benzeyen Diğer Ülke Bayrakları

Bulgaristan Bayrağında kullanılan beyaz, yeşil ve kırmızı renklerden dolayı diğer bazı ülkelerin bayraklarına benzemektedir. Benzer Ülke Bayrakları : Kolombiya, Ermenistan, Meksika ve Umman’dır.

 

One thought on “Bulgaristan Bayrağı ve Anlamı

  • 12 Ocak 2012 at 18:10
    Permalink

    çok güzel bir site çok işime yaradı çok çok teşekkür ederm

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir