Boyko Borisov Türkiye Ziyareti

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve beraberindeki heyet resmi ziyaret için 20 Mart 2012 tarihinde Türkiye’ye geldi. T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Borisov iki ülke arasında birçok yeni anlaşmaya imza attı.

Borisov Resmi Törenle Karşılandı

Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından Ankara resmi törenle karşılanan Borisov, iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından tören kıtasını selamladı. Borisov’un tören kıtasının Türkçe “Merhaba Asker” diye selamlaması, Erdoğan’ın yüzünü gülümsetti. Ardından iki ülkenin başbakanı görüşme için Başbakanlık binasına geçti.

Ortak Basın Toplantısı

Başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından iki ülke başbakanı basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında Başbakan Erdoğan, Bulgaristan ile Türkiye’nin ticaret hacmine, Bulgaristan’da yaşayan Türk toplumuna, iki ülkenin karşılıklı olarak kültür merkezleri açacağı konularına değindi.

17 Anlaşma İmzalandı

Türkiye ile Bulgaristan arasında 17 anlaşma imzalandı. Anlaşmalar arasında; Enerji işbirliği, TRT ile Bulgaristan Televizyonu arasında işbirliği, karşılıklı kültür merkezleri açılması yer alıyor.

Borisov Köşkte

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de, Boyko Borisov’u Çankaya Köşkünde ağırladı. Cumhurbaşkanı Gül, Temmuz ayında Bulgaristan’a yapmış olduğu ziyareti hatılatarak, Türkiye ve Bulgaristan?ın ?aynı mahallede evleri olan komşu ülkeler? olduğunu belirtti. Başbakan Borisov ise Bulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gücüne vurgu yaptı.

Haber Videoları

Erdoğan ile Borisov’un Basın Toplantısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir