Blagoevgrad – Yukarı Cuma

Blagoevgrad, Türkçe ismiyle Yukarı Cuma : Bulgaristan’ın güney batısında kalan şehirdir. Şehir tütün fabrikaları, biraları ve iki tane üniversitesiyle meşhurdur. Bloagoevgrad nüfusu 76.467 kişidir (2011 yılı verileri). Bulgaristan’ın Yunanistan ve Makedonya sınırlarında bulunan şehridir. Önceki ve Türk olan ismi Yukarı Cuma yerine 1950 yılından itibaren Blagoevgrad olarak ismi başlanmıştır.

Coğrafya

Blagoevgrad ili Struma nehri vadisine kurulmuş ve Pirin, Rila ve Vladina dağları arasında kalır. Rakım ortalama 360 metredir. Başkent Sofya’ya uzaklığı 96 km, Makedonya sınırına 31 km ve Yunanistan sınırına uzaklığı 83 km’dir. Bölgeye ulaşım karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır.

İklim

Kuzaydeki yüksek tepelerden soğuk rüzgarlar vurmasına rağmen şehirden geçen Struma nehri sayesinde hava ılımlaşır ve akdeniz esintileri görülür. Kışın Ocak ayı ortalama sıcaklığı 0.6 °?, yazın temmuz ayı sıcaklık oratlaması 23.4 °? dir. Yıllık oratalama sıcaklık 12 °? civarı olup, Blagoevgrad’da bugüne kadar ölçülen en fazla sıcaklık 39.4 °?’dir.

Ekonomi

Şehirde bulunan çok sayıda öğrenci sayesinde Blagoevgrad büyüyen bir ekonomiye sahiptir. Şehirde birçok kafe, restoran, hotel ve giyim mağazası vardır. Vasıfsız işgücünün büyük bir kısmı inşaat ve tekstil sektöründe istihdam edilmektedir.

Üniversiteler

Turizm dalında eğitim veren fakülteler dışında şehirde iki tane üniversite bulunmaktadır. Bunlar : Amerikan Üniversitesi ve Güney Batı Üniversitesidir.

Futbol

Bulgar futbolunun yetiştidiği en yetenekli futbolcular arasında yer alan Dimitar Berbatov Blagoevgrad, Bulgaristan doğumludur. Gençliğinde Pirin Blagoevgrad genç takımında oynayan milli futbolcu, Bulgaristan’da verilen yılın iyi futbolcusu ödülünü (????????? ? 1 ?? ????????) 7 defa kazanıp bir rekora imza atmıştır.

Ünlü Kişiler

Blagoevgrad (Yukarı Cuma ) şehrinde doğan tanınmış kişiler şunlardır : Vasko Lazarov (Müzisyen), Dimitar Berbatov (Futbolcu), Kuzman Shapkarev (Futbolcu), Krum Dermendjiev (Heykeltraş).

Blagoevgrad (Yukarı Cuma) Şehir Künyesi

Ülke : Bulgaristan

Türkçe İsim : Yukarı Cuma

Bulgarca İsim : ???????????

İngilizce İsim : Blagoevgrad

Nüfus : 76.467 (2011 yılı itibariyle)

Alan : 28.909 km ²

Yükseklik : 360 m

Posta Kodu : 2700

Tel. Kodu : 073

Plaka : E

Bulgaristan Blagoevgrad ( Yukarı Cuma) Resimleri :

Blagoevgrad ( Yukarı Cuma) Video :

Aşağıda hazırlanmış Blagoevgrad (Yukarı Cuma) fotoğraflarıyla oluşturulmuş videoyu izleyip görsel olarak şehir hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir