Benim Hiç Kırmızı Pasaportum Olmadı Anne!

Her ne kadar artık Türk pasaportlarının rengi de kırmızıya dönmüş olsada, Bulgaristan Göçmenleri arasında “Kırmızı Pasaport” denilince akla Bulgar Pasaportu gelir. Bunun nedeni, kısa süre öncesine kadar Türk pasoportlarının renginin mavi olmasından kaynaklanıyordu. Bu yazıda da Kırmızı Pasaport tamlamasıyla anlaşılması gereken Bulgaristan Cumhuriyeti Pasaportu’dur.

Göçmenler arasında yeri geldimi övünç kaynağı olarak kullanılmaktan çekinilmeyen bu ufak, kırmızı belge ; Bulgaristan’ın Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte değer kazanmıştır. Hep dilimizde dolaşan “Ben Avrupa Birliği Vatandaşıyım”, “İstesem atlarım reise (uçakta değil), gezerim Avrupa’yı” şeklindeki sözcükler malesef (büyük bir çoğunluk için) laftan öteye geçememiştir. Geçemeyecektir de.

İşin bir diğer boyutu ise, 1989 öncesi Türkiye’ye gelen Bulgaristan Göçmenleri için çift vatandaşlık durumu olmadığından (78 göçmenleri için durum farklı olabilir), Kırmızı Pasaport sahibi değildirler. Bundan dolayı en azından Bulgaristan’a dahi kafaları estiği zaman gidemiyorlar ya da bağlar iyice koptuğundan bazıları gitmek dahi istemiyorlar. Ama gitmek isteyenlerin arasında bir “Kırmızı Pasaport” hasreti olduğu gerçektir.

Bir de “Kırmızı Pasapart” dan yoksun olan genç jenerasyon var. 1989 göçünden sonra ailesinin Türkiye’ye geldiği ve burada doğanlar. Bu ailelerin yaşadığı mahalleler, göçmen mahalleri ise çocuklarda bir Bg hevesi oluşuyor. Bunun sonucunda da aileleri ile birlikte gidip çift vatandaş olup, bir “Kırmızı” sahibi olabiliyorlar. Eğer mahalle göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı bir yer değilse bu Kırmızı’ya sahip olma ihtimali düşüyor.

Sonuç olarak şunu söyleyelim : Bulgaristan Kırmızı Pasaport sahibi olmak bir ayrıcalık gibi görünmekte. Gerek Bulgaristan ziyaretlerinde gerekse de kullandıktan sonra Avrupa ziyareti ve iş bağlantılarında. Hatta son zamanlarda çift vatandaş olanların Hacca Kurasız Gitmesi dahi gündemde. Çocukların çift vatandaşlığa geçirilmesi hususu ise üzerinde durulması gereken bir konu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir