1989 Bulgaristan Göçmenleri

1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan Türk’lerdir. Yüzyıllarca yaşadıkları topraklardan Sosyalist Bulgaristan Hükümeti tarafından ağır baskılar altında kalmaları sonucu, o dönemde Turgut Özal’ın girişimleriyle anavatan olarak kabul ettikleri Türkiye gelmişlerdir. 1989 Bulgaristan göçmenleri tüm birikimlerini geride bıraktıklarından sıfırdan başlayarak bir hayat mücadelesine atılmışlardır. Kesin ve resmi rakam bilinmemekle birlikte sayıları 600 bin civarı olduğu sanılmaktadır.

1989 Göçmenlerinin Yerleştiği Şehirler

Yerleştikleri şehirlerin başında Bursa, İzmir ve İstanbul gelmektedir. Bunların dışında Eskişehir, Mersin ve Trakya bölgesi sayılabilir. Yerleşim yeri seçilirken orada bulunan ve daha önceki göçlerde göç etmiş olan akrabalar etkili olmuştur.

1989 Bulgaristan Göçmenleri’nin Çektiği Zorluklar

Az öncede belirtildiği üzere maddi olarak yeni bir başlangıç yapmak durumda kalmışlardır. Bulgaristan’da evlerini, bahçelerini, topraklarını bırakmak zorunda kalmış yada yok pahasına satmışlardır. Türkiye’ye geldiklerinde devlet makul ölçülerde kendilerine sahip çıkmaya çalışmıştır. Bunun için Bulgaristan Türk’lerine uzun vadeli taksitlendirme seçenekleriyle konut imkanı sağlamış, ama sayı fazla olduğundan bu imkandan az bir kısım faydalanabilmiştir.

 

1989 Bulgaristan Göçmenleri

Bulgar hükümetinin uyguladığı bazı politikalar sonucu çocuklarını Bulgaristan’da bırakmak zorunda kalan aileler olmuştur. Hatta bu durum o dönemim TRT dizilerinde dile getirilmeye çalışılmıştır. Çok sonraları çocuklar ailelerine çeşitli yollarla kavuşmuşlardır.

1989 yılında göç eden Bulgaristan Türklerinin zorluk yaşadığı bir diğer husus iş sahasında olmuştur. Meslek sahibi olanlar dahi vasıflı iş bulmak konusunda zorlanmış, bunun sonucunda vasıfsız işlerde çalışmak zorunda kalmışlardır.

Bulgaristan’da Türk ve Müslüman oldukları için Bulgar devleti tarafından etnik ayrımcılığa maruz kalan Bulgaristan Göçmenleri bu seferde Türkiye’de bazı kesimler tarafından bilinçli yada bilinçsiz olarak “Bulgar” yakıştırılması yapılmış bunun sonucunda, göç eden insanlar hayal kırıklığı yaşamışlardır. Toplumun bir kısmı ise zorunlu göç’e tabi olan bu insanlara destek olmuş, çalışkanlıklarından dolayı kendilerini taktir etmişlerdir.

 

 

1989 Zorunlu Göç Sırasında Gazetede Çıkan Bir Haber

1989 Göçmenlerinin Genel Özellikleri

 • Çalıkanlıklarıyla ün salmışlardır.
 • İmkanları ölçüsünde müstakil ev kendileri için önemli olmuştur.
 • Kırk yaş üstü konuşmalarda Trakya şivesi ön plandadır.
 • Toplum tarafından sevilmiş ve genel olarak güvenilir insan muamelesi görmüştür.
 • Doğduğu, hayatının önemli bir kısmını geçirdiği Bulgaristan’ı unutamamış, bunun sonucu olarak fırsat buldukça ülkeyi ziyaret etmiştir.
 • Çocuklarının öğretimine önem vermiş, ülkeye faydalı bireyler yetiştirmek için gayret göstermişlerdir.

Bu makele dışında 1989 zorunlu göç resim ve video gönderilerine göz atabilirsiniz.

6 thoughts on “1989 Bulgaristan Göçmenleri

 • 18 Ekim 2011 at 09:20
  Permalink

  Paylaşılanlar gerçekten itina ile hazırlandığı belli fakat yeni nesile aileleri tarafından kim oldukları, nereden ne şartlarla geldikleri aktarılmıyor,onun içinde bulgaristanın ve bulgarların zehirden farkı olmayan yaşantıları ve yaşam tarzları aşılanıyor. Biz kimiz, nereden, nasıl geldik, bize neler yaptılar, fırsatını bulsalar neler yapabileceklerini unutmamalı ve onun içindir ki çocuklarımızı bulgar denilen o aşalık milletin yaşam tarzlarına özenmelerine izin vermemeliyiz. Kendimizi kaybetmeyelim birbirimize sahip çıkalım.

  Reply
 • 16 Haziran 2012 at 14:55
  Permalink

  facebook internet sitesini oyun için değil. bilgi için kullanalım, mesela bu bilgiler gençler için çok çok önemli, bulgaristanda yaşıyan gençler o kadar pasifleşmişki kim olduklarını inançlarını kaybetmişler, doğduğun toprakları koruycaksın, fakat o ülkenin insanı gibi olmiycaksın, ejdadın gibi olucaksın, bizlerde türkiyede çalışan bulgarları hapise atalım türkçe konuşucaksın,müslüman olucaksın diye işkence edelim, ben hayatım boyunca bulgarları affetmiyecem,çocuklarımada bu şekilde öğreticem, ayrıca en az 4 çocuk yapıcam. sağolsunlar 2 tane var. müslüman insan dostumuzdur.

  Reply
 • 06 Kasım 2013 at 19:37
  Permalink

  Ben bulgaristan asıllı bir türküm. Burada bulgarlara okadar suçlamada bulunuyorsunuz fakat zamanında osmanlı devletine yapılan yardımları unutuyorsunuz. bizim bir kesimimiz vardır onlara pomak denir. pomak iş birlikçi anlamına gelir. bu ünvanı bulgarlara osmanlı devleti vermiştir. osmanlıya yapılan yardımlardan dolayı. kimse bana sormadı hangi ülkede yaşamak istersin nereli olmak istersin diye. babamlar göç etmiş gelmiş bu aziz vatana. iyi ki de gelmişler gurur duyuyorum türk olmakla türkiyede yaşamakla. ama bulgarları iyi bir araştırırsanız ve tanırsanız bana hak verirsiniz o yüzden bulgar asıllı olmaklada gurur duyuyorum.

  Reply
  • 21 Şubat 2014 at 20:23
   Permalink

   kardeşim hepimiz insanı anlıyorum… burda herkes bulgaristandan gelen kardeşlerimize kötü muamele yapmadı… 1989 yılında ben çocuktum ve bizim yanımızada bulgaristandan bir aile gelmişti… bende Kırklareli pınarhisarlıyım… Yunanistan göçmeniyiz yani sizden hiç bir farkımız yok biz bir bütünüz…

   Reply
 • 04 Ocak 2014 at 05:27
  Permalink

  1989 bulgar göçmeni aile vardı silivri-istanbul a yerleştiler 1992de.kayseriden taşındılar,soyadlarınıda bilmiyorum,isimleride nadir aliş,nergiz,nergül.hala oradalarmı? 1989 göçmeni listesini nereden bulurum,hep dağıldılar,kayseride hiç bulgar göçmeni kalmadı,hep batıya taşındılar,tanıdıkları vardır herhalde,hiçbir devlet kayıtına rastlamadım. tekel2013@yandex.com

  Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir